ליאון רקנאטי

ליאון יהודה רקנאטי נולד בסלוניקי בשנת 1890 ונפטר בתל אביב בשנת 1945. אביו שמואלהוא צאצא למשפחת רבנים, נצר של הפוסק רבי מנחם רקנאטי מהמאה ה-14.

  

ליאון רקנאטי שהיה מורה וסוחר, פעל גם באגודת בני ברית והחל משנת 1928 כיהן כנציג סלוניקי בארגון. כמו כן כיהן כנציג יהודי יוון במועצת הסוכנות היהודית, והיה חבר ההנהגה של הקהילה היהודית ביוון. בנוסף כיהן כראש המשלחת היוונית בקונגרס הציוני ובשנת 1936, שנה לאחר שעלה לארץ ישראל, נבחר לייצג את הקהילה היהודית ביוון בקונגרס הציוני העולמי. 

 

כאשר עלה לארץ ישראל עם משפחתו בשנת 1935, התיישב בתל אביב שם הקים את בנק דיסקונט לפלסטינה, שבמהלך השנים יהפוך לבנק דיסקונט לישראל, שהיה הבנק השני בגודלו במדינה בעת פטירתו. בזכות קשריו העסקיים הענפים ואישיותו הצליח ליאון רקנאטי לגייס הון ניכר מיהודים במצרים ובמדינות אחרות למען הפיתוח הכלכלי של ארץ ישראל. פעילות זו חיזקה ועודדה יזמות פרטית ותרמה רבות לעיצוב כלכלתה של הקהילה היהודית בפלסטינה טרום הקמת מדינת ישראל. 

 

בנוסף היה מעורב במגוון רחב של פעילויות פילנטרופיות ולאומיות, כיהן כדיקרטור בקרן היסוד, חבר הנהלת אגודת שוחרי האוניברסיטה העברית בירושלים, יו"ר מועצת העדה הספרדית בתל אביב, מייסד ויו"ר החברה "בנים לגבולם" שפעלה למען התיישבות יהודי ספרד על הקרקע, חבר פעיל במסדר "בני ברית", יו"ר הנהלת הקרן למתלמדים שיסד לשם תמיכה בתלמידים כישרוניים מחוסרי אמצעים. 
 

 

בשנת 1966 בניו הקימו לזיכרו את בית הספר למוסמכים למנהל עסקים על שם ליאון רקנאטי ויחד עם נכדיו ליוו את התפתחות בית הספר לאורך השנים. 

 

בניו דניאל (1921-1984) ורפאל (1924-1999) הקימו וניהלו את תאגיד IDB אחזקות- מהפירמות הגדולות והמובילות בסקטור הפרטי של הכלכלה הישראלית עם דגש על השקעות בתחומי ההי-טק והיצוא. IDB אחזקות שלטה בבנק דיסקונט לישראל (עד שנת 1986) ובחברות השקעה PEC ISRAEL ECONOMIC CORPORATION , דיסקונט השקעות וחברת כלל ישראל. IDB אחזקות משקיעה במגוון סקטורים בכלכלה הישראלית בינהם: תעשיה, ביטוח, קמעונאות, תקשורת וביו-טכנולוגיה. 

במאי 2003 מכר הדור השלישי את החזקותיו בתאגיד IDB אחזקות וכל אחד מהם פנה לעסוק בפעילות השקעות עצמאית. 

נכדו, ליאון רקנאטי (בנו של דניאל, נ. 1948) ממשיך באופן פעיל לעקוב ולתמוך בהתפתחות בית הספר למומסכים למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. 

 

משפחת רקנאטי הקפידה תמיד לשלב פעילות פילנטרופית יחד עם השקעות בחברות ישראליות. תרומתה הרבה לקהילה נועדה להביא לשיפור בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה, לתמוך בפיתוח המדעים, לטפח את תחום האומנויות ולתמוך בקליטת עלייה.

 

 

 

 

הדפס הדפס שלח לחבר שלח לחבר
בניית אתרים