ברכות לפרופ' יאיר אהרני הדקאן הראשון של הפקולטה לניהול, על קבלת פרס ישראל לשנת תש"ע (2010) בתחום חקר מדעי המינהל

ברכות לפרופ' יאיר אהרני הדקאן הראשון של הפקולטה לניהול, על קבלת פרס ישראל לשנת תש"ע (2010) בתחום חקר מדעי המינהל

פרופסור יאיר אהרני תרם ותורם רבות לתחום הניהול בישראל. להערכתי, תרומתו העיקרית של יאיר בתחום הניהול הייתה בהקמת הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ובאיסוף ומשיכת חוקרים מצטיינים תחת קורת גג אקדמית אחת. כיום נדמה שמדובר בעניין מובן מאליו, אך כשיאיר אהרני עשה זאת לפני כארבעה עשורים, היה זה הישג אדיר. יתר על כן, הוא עמד על כך שזו תהא פקולטה עצמאית כמקובל באוניברסיטאות המובילות בארה"ב. 

בד בבד עם הקמת הפקולטה לניהול יזם פרופסור אהרני את הקמת לה"ב (לימודי הכשרה בניהול) ששמה לה למטרה, בתחילת הדרך, להכשיר את מנהלים בעלי ניסיון אך חסרי השכלה אקדמית ולהקנות להם כלי ניהול מודרניים. כמה שנים לאחר הקמת הפקולטה לניהול יזם פרופסור אהרני את הקמת המכון למחקר עסקים בישראל,שהיה ראש וראשון למכוני מחקר בניהול בישראל. במסגרת המכון בוצעו מאות מחקרים של חברי סגל הפקולטה שחלק גדול מהם פורסם בכתבי עת מובילים בעולם ותרם לקידום הידע המדעי בקשת רחבה של נושאים. 

על פרסומיו המדעיים של פרופסור אהרני אין צורך להכביר במילים. מאמריו הרבים פורסמו בכתבי העת האקדמיים המובילים בתחום הניהול, והם זכו למספר עצום של ציטוטים במאמרים שהתפרסמו ועדיין מתפרסמים. כמו כן, הוא היה האורח המרכזי בכמה מהכנסים האקדמיים השנתיים החשובים ביותר של תחום הניהול בעולם. בכנסים אלה הוא הציג את מחקריו, ישב בראשם של דיונים רבים מספור והעניק הרצאות שהוזמן לתת. אף חוקר ישראלי עוד לא הציג כלפי חוץ את הישגי המחקר המדעי הישראלי בתחומי הניהול בצורה כה בהירה, עקבית ואלגנטית ו"שם אותנו על המפה", כמו שעשה זאת פרופסור אהרני. 

אם לומר זאת בפשטות, פרופסור אהרני הוא "מר ניהול" של מדינת ישראל ופועלו המוסדי ויצירתו המדעית ראויים לפרס ישראל בתחום חקר מדעי המנהל. אנחנו מתגאים בהישגיו ומאחלים לו המשך יצירה פורייה.  

פרופ' אשר טישלר
דקאן הפקולטה לניהול

 

הדפס הדפס שלח לחבר שלח לחבר
בניית אתרים